ProZorro: Ключові проблеми на шляху до ефективного впровадження в медичних установах на місцевому рівні

PROZORRO.jpg

З 2016 року почала діяти електронна система публічних закупівель Prozorro, відкривши доступ всім бажаючим до інформації стосовно проведення тендерів у державній сфері власності.
Місія нового Закону (№922 від 2015р.) полягає у допомозі замовникам закупівель зменшити шкоду від двох ключових тендерних проблем — низького рівня конкуренції та високого рівня корупції.

Дійсно, доброчесним замовникам новий Закон забезпечив сприятливі умови для зменшення впливу наведених проблем на ефективність тендерів. Серед ключових переваг Prozorro варто виділити такі: проведення аукціону для зниження ціни; конкуренція серед приватних майданчиків, які надають послуги з організації тендерів, для підвищення сервісу проведення закупів; принцип «всі бачать все», прозора статистика торгів і суттєве спрощення процедури оскарження.

Запровадження системи Prozorro відбулося в два етапи. Під час першого етапу з 1 квітня 2016 року на систему Prozorro в обов’язковому порядку перейшли всі органи центральної влади та підприємства-монополісти. З 1 серпня 2016 року на Prozorro перейшли всі інші замовники тендерів, зокрема органи місцевого самоврядування, підпорядковані їм комунальні підприємства, організації та установи, місцеві органи виконавчої влади та правоохоронні органи в регіонах, навчальні заклади різних рівнів, військові частини, медичні установи на місцевому рівні.

Окрім вищеперерахованих переваг, відкритість системи дозволила виявити її головні проблеми: корупція; уникнення конкуренції; непрофесійні тендерні комітети. Незважаючи на головний принцип роботи системи “всі бачать все”, замовниками здійснювалися спроби обійти роботу системи, що підтверджувалось журналістськими розслідуваннями та негативно впливало на використання державних фінансів та на якість медичних послуг для пацієнтів.

Проведені Центром політичних студій та аналітики “Ейдос” моніторинги роботи системи Prozorro в медичній сфері дозволили виявити конкретні причини проблем, що виникли. Перший моніторинг був проведений у листопаді 2016р. з метою визначення, чи задіюється саморегуляція порогів публічних закупівель в містах.

Отримана інформація свідчить про те, що тільки у 14 з 24 обласних центрів України задіяна політика конкурентних допорогових закупівель. Окрім того, у тих містах, де конкурентні допорогові закупівлі затверджені, у рішеннях місцевої влади є суттєві винятки, які корегують результати тендерів. Такі правила проведення закупівель однозначно не сприяють підвищенню конкуренції та зниженню рівня корупції. Результати другого моніторингу показали, що, по-перше, із 250 мільйонів гривень витрачених загалом на державні закупівлі, 35% складає сума контрактів неконкурентних допорогових закупівель, тобто 90 млн. гривень. По-друге, у 13 обласних центрах із 24, суми неконкурентних допорогових закупівель переважають суми конкурентних надпорогових. І по третє, у 5 містах за 4 місяці медичні установи взагалі не укладали контракти на конкурентних надпорогових закупівлях.

Запропоновані такі шляхи вирішення проблем: у першу чергу, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України може розглянути варіант переведення допорогових закупівель на конкурентні умови. Це значить, що всі закупівлі від 50 тис. гривень, окрім вже закріплених в законодавстві винятків, мають в обов’язковому порядку проводитися через аукціони Prozorro. Міські ради та інші колегіальні органи місцевого самоврядування можуть також перевести допорогові закупівлі на конкурентні умови власними рішеннями і переглянути кількість винятків у існуючих рішеннях про допорогові закупівлі в бік зменшення. Для ефективного контролю за використанням коштів через тендери уряд та громадськість пропонують місцевій владі ряд онлайн-інструментів: модуль аналітики bi.prozorro.org, портал використання публічних фінансів e-data.gov.ua, громадські сайти для моніторингу acm-ua.org, dozorro.org та інші. Паралельно, голови міст та інших адміністративних одиниць мають зосередити власні зусилля на підвищення рівня професійності членів тендерних комітетів медичних установ шляхом організації спеціалізованих навчальних заходів та заохочення до самонавчання за допомогою безкоштовних онлайн-ресурсів. Наведені кроки у повній мірі відповідають урядовій стратегії реформування закупівель, і здатні суттєво підвищити рівень конкуренції на медичних закупівлях та розширити принцип «всі бачать все» на витрати значних об`ємів коштів органів місцевого самоврядування через допорогові закупівлі, таким чином сприяючи зниженню рівня корупції.

Оригінал матеріалу: PDF: Ключові проблеми Prozorro в медичних установах на місцях
Оскільки дослідження готувалося до 30 березня, в таблиці на ст.9 є неточність щодо даних по Черкаській області. Розпорядженням Черкаської ОДА №154 від 31 березня, рекомендується здійснювати закупівлі, якщо сума дорівнює або перевищує 20,000 грн.

logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Підписка на новини

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕКСПЕРТНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР» (код ЄДРПОУ: 43594300) Copyright by MEDICAL CONSTRUCTOR© 2020. All rights reserved.