Колективне проектування медичної архітектури

Screen-Shot-2017-07-14-at-9.55.30-PM.png

«Діалоги про дизайн» – це такий собі організаційний каркас, в якому використовується підхід спільного проектування, розроблений на факультеті архітектури Технологічного університету Чалмерса, Швеція.

Основною концепцією є використання методології проектування і тестових сценаріїв та моделей для повної інтеграції у сферу охорони здоров’я. Це багатоланковий процес роботи з ідентифікацією і оцінкою потреб і паралельною розробкою рішень.

Спільні діалоги проектування були адаптовані для практичного і комерційного використання компанією Sweco Architects. Оскільки метод був запущений ще в 2004 році, він вже використовувався в більш ніж 100 проектах як в державному, так і в приватному секторі, особливо в галузі охорони здоров’я. Деякі з завершених проектів отримали наукове визнання як в процесі реалізації, так і в клінічних результатах.

Вирішальні моменти з проектування медичних установ приймаються на ранніх етапах процесу проектування. Початкову фазу проекту можна охарактеризувати як концептуальну, на якій зацікавлені сторони зустрічаються для обговорення ідей і вимог щодо використання просторових рішень і функцій. Ця фаза також дає можливість ретельно проаналізувати взаємодію медичних процесів і самих об’єктів. Це, у свою чергу, сприяє змінам. Таким чином, ідеї інноваційних моделей по догляду за пацієнтами інтегруються в процес проектування об’єкту. Потреби клієнтів, а також стратегічний план сфери охорони здоров’я повинні на цьому етапі бути чітко визначеними та належним чином сформульовані, щоб мати можливість підтримувати ефективний процес проектування нових або ж реконструкцію існуючих закладів охорони здоров’я. Крім того, залучення медичних працівників в процес проектування має важливе значення для інтеграції знань про процес лікування в проект та по можливості, в процесі також повинні брати участь представники пацієнтів та їх сімей, як кінцеві користувачі. Початкова фаза в найбільшій мірі впливає на проект і кінцевий результат, а також на здатність організації реагувати на нові виклики, щоб впливати на майбутні клінічні результати лікування.

Для підтримки і впровадження високого рівня інтеграції та інновацій необхідний свідомий підхід до проектування, коли вимоги до медичних закладів та просторові рішення розвиваються паралельно з урядовим чи місцевим бачення організації медичної сфери.

 1. Розробка ідеї про майбутні процеси догляду, потоки і вимоги до просторових рішень, використовуючи «ручні малюнки». Зображення були намальованими на картоні, а діаграми були розміщені на великих дошках. Мета цього інструменту – заохочувати далекоглядне мислення і відійти від звичайного списку і сухого тексту. Це також повинно стимулювати внутрішній діалог і тим самим створювати загальну основу для подальшої роботи.
 2. Надихаючі матеріали з інших новозбудованих відділень для новонароджених в усьому світі.
 3. Ігровий дизайн – завдання полягало в тому, щоб побудувати інноваційну неонатальну палату в Karolinska Huddinge. Учасники були розділені на три мульти-професійні групи з представниками різних кваліфікацій і професій. Правила полягали в тому, щоб побудувати концептуальну чернеткову схему нового неонатального відділення.
 4. Семінар з батьками. Мета полягала в тому, щоб вловити погляди та ідеї батьків колишніх пацієнтів у відділенні новонароджених. Було також важливо поінформувати про процес планування і тим самим забезпечити спадковість. В результаті були отримані поглиблені знання пріоритетів серед батьківської групи та сформульовані цінні ідеї, які можуть бути враховані архітекторами. Ґрунтуючись на пропозиціях групи семінару та інформації від батьків, архітектори розробили 2 альтернативні проектні схеми.
 5. Схематичні макети, розроблені на основі ігрового дизайну і вихідних даних Замовника, представлені для контрольної групи. Оцінювання макетів за допомогою практичних вправ – ножиці, клей і папір в кольорі макетів.
 6. В результаті ескізи макетів були прокоментовані і опрацьовані. Консенсус був досягнутий вибором однієї з альтернатив, з деякими поправками, для продовження роботи.
 7. Цілісна концепція була представлена у вигляді великоформатного плану і у вигляді інтерактивної 3D-моделі. Масштабні фігури та іграшкові пластинки були використані для побудови та ілюстрації ряду сценаріїв, придуманих групою.
 8. Математична модель використовувалася для поглиблення розуміння проходження променів, імітації денного світла і т.д. Був виявлений ряд точок, що потребували виправлень, особливо представлення блоку інтенсивної терапії новонароджених.

Розробка філософії лікування

Процес розробки нової філософії лікування проводився відповідно до принципів дослідження дій, включав теоретичний огляд літератури, два окремих семінари, групові обговорення і семінари про практичну експлуатацію Центру допомоги новонародженим, орієнтованого на сім’ю.

Результат

Після двох років функціонування була проведена оцінка процесів і методогії.

Було встановлено, що процес, умови та процедури по догляду за матір’ю мають дуже важливе значення для зведення до мінімуму розриву між немовлятами та батьками.

Таким чином, була впроваджена нова філософія догляду орієнтована на сім’ю і відлучення матері від дитини після пологів значно скоротилося – з 82% до 18%.

Велика частина батьків заявила, що їм було дозволено більше брати участь у догляді за дитиною після втручання.

Крім того, не було виявлено передачі мультирезистентних бактерій між пацієнтами, а також внутрішньо лікарняної інфекції.

Сімейний центр допомоги і відділення інтенсивної терапії для новонароджених, що  надають батькам можливість залишатися з дітьми на 24/7, впливають на:

 • Дитяче здоров’я в плані тривалості перебування,
 • зниження ризику бронхо-легеневої дисплазії середньої важкості,
 • зниження рівня інфекції.
 • Материнську тривогу і почуття батьківських здібностей.
 • Грудне вигодовування, як при виписці, так і через 3 місяці.

Co-design of Healthcare Architecture

logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Підписка на новини

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕКСПЕРТНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР» (код ЄДРПОУ: 43594300) Copyright by MEDICAL CONSTRUCTOR© 2020. All rights reserved.