Екологія світла: 6 важливих принципів освітлення внутрішніх просторів лікарні

Госпіталь-психічного-здоровя.jpg

Американське архітектурне бюро ZGF Architects в кожному проекті використовує шість принципів освітлення, які дбають про циркадні ритми людини. Пояснюємо, чому це важливо.

Тисячоліттями люди жили в тісному зв’язку з природним світлом. Вони прокидалися з червоними проміннями ранкового сонця, проводили день в холодному денному освітленні і дивилися перед сном на захід або вогнище. Так було аж до XX століття, поки не поширилась електрика і технології висотного будівництва. Людина отримала можливість працювати цілу добу, а хмарочоси закрили йому доступ до сонця.

З тих пір ми живемо не завдяки, а всупереч циклам, до яких організм звик в процесі еволюції. Однак наш внутрішній годинник, який отримав наукову назву «циркадні ритми», як і раніше синхронізуються за рахунок світла. Коли очі вловлюють перше світло, мозок сприймає це як початок дня. Яскраве штучне освітлення в нічний час дезорієнтує організм – доведено, що навіть читання електронних книг перед сном може погіршити самопочуття на наступний день.

Циркадні ритми людського організму

Зараз здійснюються спроби подружити фізіологію з прогресом – наприклад, через додатки та світильники, що міняють спектр і інтенсивність світла в залежності від часу доби. Архітектори теж вносять свою лепту: американське бюро ZGF Architects при проектуванні офісів, лікарень та інших громадських будівель застосовує принципи освітлення, які необхідні для здоров’я і благополуччя людини.

6 принципів освітлення

1. Послідовність холодного і теплого світла

Око легше сприймає світло зелених і блакитних відтінків, так як в процесі еволюції це забезпечило йому краще розпізнавання об’єктів «денного світу» – плодів, квітів, листя і хижаків, що в них переховуються. Лампи з таким світлом бадьорять і збуджують увагу, однак у вечірній час краще відмовитися від них на користь більш теплих тонів.

Світлова температура. Залежність циркадних ритмів від температури світла

2. Біологічний годинник

Людський годинник довше, ніж астрономічний: в нашій добі приблизно 24,3 години. Сонячне світло вранці зменшить цей цикл, в той час як яскраве освітлення ввечері продовжить його. У першому випадку ви заснете раніше, у другому – пізніше, що призведе до втоми і втрати концентрації на наступний день. У довгостроковій перспективі це може серйозно позначитися на здоров’ї.

3. Дослідження звичок

Де будуть мешканці вашого простору, коли в кімнату проникає сонце? Вони працюють з 9:00 до 18:00 або за плаваючим графіком? У ZGF Architects розповідають, що відповідь на подібні питання може привести до несподіваних проектних рішень. Наприклад, під час роботи над будівлею госпіталю з’ясувалося, що вранці пацієнти найчастіше збираються поза палатами. Завдяки цьому архітекторам вдалося розгорнути будівлю так, щоб сонячне світло концентрувалося в громадських місцях.

Дитяча лікарня в Сіетлі1
Дитяча лікарня в Сіетлі2
Дитяча лікарня в Сіетлі3

Дитяча лікарня в Сіетлі. Арх. ZGF Architects, 2014

 

4. Додавання денного світла

Краще освітлення для робочих просторів – природне. Архітектори переконані, що навіть жалюзі на вікнах погано впливають на концентрації уваги і продуктивності. Дослідження також показують, що офісні співробітники, що працюють в приміщеннях без вікон, сплять в середньому на 46 хвилин менше тих, хто працює в правильно освітлених офісах.

5. Робота із світильниками

Порівнюючи спектральний розподіл і колірну температуру, можна підібрати освітлення, адаптоване до конкретних обставин. Краще за інших з цим справляються «розумні» лампочки, якими керують за допомогою мобільних додатків.

6. Матеріали

Будь-яка поверхня працює як світлофільтр. Цей ефект особливо очевидний, коли ви проводите час в тіні дерев: сонячне світло буде сприйматися вами як зелене. У будівлях подібний ефект може бути досягнутий за рахунок скла з блакитним відтінком або через червоні стіни, які будуть вбирати блакитний і відображати червоне світло.

Проекти з «правильним» світлом від ZGF Architects

Госпіталь психічного здоров'я
Госпіталь психічного здоров'я2
Госпіталь психічного здоров'я3
Госпіталь психічного здоров'я4

Госпіталь психічного здоров’я та психіатрії, Сіетл, 2017

Велику частину часу пацієнти проводять в замкнутому просторі, тому освітлення змінюється в залежності від часу доби: вранці і ввечері воно більш тепле, вдень – більш холодне. Архітектори називали цей прийом «циркадне освітлення» (circadian lighting).

 

Інститут Вентера1
Інститут Вентера2
Інститут Вентера3

Інститут Вентера, Шарлотт, 2016

Використання різноманітних виступів, екранів, що відбивають світло, в поєднанні з автоматичними системами анти відблиску, забезпечують достатнє освітлення навіть в похмурий день. 80-90% людей в інституті, в робочі години покладаються виключно на денне освітлення. Це не тільки покращує їхнє здоров’я, а й робить інститут більш екологічним: у 2016 році його включили в топ-10 «зелених» будівель за версією AIA.

МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР при проектуванні та розробці використовує кейси найкращих практик та міжнародні рекомендації – “Trends in Healthcare Lighting & Upgrade Opportunities, 2015”, від “OSRAM”

logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Підписка на новини

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕКСПЕРТНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР» (код ЄДРПОУ: 43594300) Copyright by MEDICAL CONSTRUCTOR© 2020. All rights reserved.