Керівництво щодо евакуаційних рішень на об’єкті

Агентство досліджень та якості охорони здоров’я опублікувало поради щодо планування заходів під час евакуації

Том Кінман, PE, CHFM, CHSP

Планування евакуації має включати оцінку кількості пацієнтів, яких потрібно транспортувати в іншу установу, необхідний персонал, обладнання та витратні матеріали для їх супроводу.
Зображення надано «Tonpicknick» із Getty Images

Рішення про план евакуації із приміщень лікарні під час надзвичайної ситуації передбачає складні логістичні проблеми, особливо якщо втрачено транспорт для перевезення людей. Тривалість часу, яка необхідна для повної евакуації із будівлі залежить не тільки від часу необхідного для транспортування постраждалих пацієнтів в безпечну зону, але також і від наявних транспортних засобів та ресурсів, щоб доставити постраждалих пацієнтів до лікувальної установи.

У грудні 2013 року, центри Medicare і Medicaid Services (CMS) опублікували своє рішення про вимоги готовності до надзвичайних ситуацій. Стать’я робить посилання на два документи агентства з досліджень і якості в охороні здоров’я (AHRQ). Перший – «Керівництво з оцінки та відновленню в лікарні», а другий – «Керівництво щодо прийняття рішення про евакуацію з лікарні».

Системне керівництво

Мета «Керівництва щодо прийняття рішення про евакуацію з лікарні» полягає в тому, щоб надати лікарні організоване і систематичне керівництво з перегляду факторів, що впливають на рішення щодо організації евакуації. Керівництво також має на меті допомагати у виявленні особливих ситуацій, котрі можуть існувати на об’єкті або в географічному районі, які в свою чергу можуть впливати на евакуаційні рішення.

Керівництво по евакуації використовує два інструменти для процесу планування:
Попередня оцінка на вразливість критично важливої інфраструктури лікарні до початку лиха. В подальшому це може вплинути на те, що лікарню доведеться евакуювати до або після стихійного лиха;
Попередня оцінка забезпечує основу для оцінки часу необхідної для безпечної евакуації всіх пацієнтів. Можливо найбільш важливим інструментом в керівництві є саме цей метод.

В кінцевому рахунку, ці інструменти використовуються для планування двох видів евакуації:
Евакуація перед надзвичайною ситуацією. Коли евакуація здійснена перед наближеною катастрофою. Це часто трапляється перед ураганами.
Евакуація після надзвичайної ситуації. Коли евакуація проводиться після катастрофи, яка призвела до того, що лікарня вже не може надавати свої послуги.

Після того, як буде надано наказ на евакуацію, команда по інцидентам повинна визначити порядок евакуації пацієнтів.

Попередня оцінка перед початком надзвичайної ситуації складається з оцінки критично важливої інфраструктури та оцінки часу евакуації. Більш детальна увага на ці два поняття дає важливі рекомендації для подальшого планування евакуації.

Оцінка критичної інфраструктури

Ключовим моментом при видачі наказу про евакуацію до початку катастрофи, є оцінка вразливостей і визначення потенційного впливу майбутнього лиха на лікарню і місцеву громаду. Як правило, вода і електроенергія є найбільш важливими елементами інфраструктури.

«Керівництво щодо прийняття рішення про евакуацію з лікарні» ділить оцінку інфраструктури на вісім розділів: міська вода, пар, електрика, природний газ, котли і чиллери, механізоване обладнання для життєзабезпечення, інформаційні технології і зв’язок, та безпека.

Необхідно приділити особливу увагу критично важливій інфраструктурі, зокрема водопостачанню та електроенергії, тому що ці системи мають вирішальне значення для подальшої роботи лікарні. Втрата цих систем протягом будь-якого періоду, як правило призводить до евакуації.

Якщо критичні системи пошкоджені, команда по інцидентах повинна знати, як довго об’єкт може надавати подальшу допомогу.

Наприклад одне із питань в керівництві: як довго лікарня може підтримувати безпечну робочу температуру без міського водопостачання в літні місяці? Охолоджувальні системи споживають велику кількість води, щоб створити воду оптимальної температури для кондиціонування приміщень. Якщо зв’язок з міським водопостачанням було втрачено, системи кондиціонування будуть починати виходити з ладу, приводячи до ненадійних робочих та лікувальних умов в лікарні.

Раптова втрата цих восьми критичних факторів інфраструктури може призвести до наступних наслідків:
Міське водопостачання. Втрата міського водопостачання може поставити під загрозу систему пожежогасіння, опалення, охолодження та каналізації. Також в доповнення до цього це потреба у воді пацієнтів, відвідувачів та персоналу.
• Пара. Втрата водяної пари може не тільки погіршити стерилізацію та дезінфекцію високого рівня, але також привести до втрати опалення, зволоження та гарячої води. Посилання вказують на те, що втрата виробництва пару в зимових умовах може призвести до евакуації лікарень протягом одного-двох днів, які розташовуються в холодному кліматі,.
• Природний газ. Газопровід який пошкоджений більше одного-двох днів (особливо в зимові місяці) може привести до евакуації, якщо лікарні використовують природний газ для опалення та / або гарячого водопостачання. Втрати природного газу можуть бути зменшені за рахунок двопаливних котлів. Однак, якщо вторинна подача палива (наприклад мазут) також використовується аварійними генераторами і працює одночасно, час для вичерпання вторинної подачі палива може бути значно скорочений. Самооцінка лікарні повинна враховувати залежність від природного газу, та наявність кількості газових ліній, які обслуговують об’єкт.
• Електрика. Наявність технічного обслуговування електричних мереж відіграє важливу роль у прийнятті рішень щодо евакуації. Тривала втрата електроенергії призводить до можливих наслідків по догляду за пацієнтами, оскільки деякі пацієнти залежать від обладнання життєзабезпечення, що приводиться в дію за рахунок електрики. Як відомо, акумулятори апарату ШВЛ працюють від двох до трьох годин. Втрата електроенергії може вплинути на системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря. Без цих систем лікарня втрачає контроль над навколишнім середовищем всіх приміщень, яке необхідно для загального здоров’я та безпеки людей. Кількість годин, протягом яких лікарня може функціонувати без електроенергії або достатньої кількості палива резервних генераторів, є критичним фактором при прийнятті рішень про евакуацію.
• Котли / охолоджувачі. В більшості лікарень рідко зустрічається надмірна кількість котлів та чиллерів. В залежності від погодних умов, втрата цих систем може вимагати негайної евакуації. Попередня оцінка перед початком катастрофи повинна визначати рівень вразливості лікарні через втрату котлів та челлерів, незалежно від втрати електроенергії, води чи пари.
• Обладнання для життєзабезпечення. Як зазначалося раніше, пристрої життєзабезпечення, такі як апарати ШВЛ, можуть мати акумулятори, які працюють від двох до трьох годин. Пацієнти, які повною мірою залежать від такого обладнання, можуть потребувати швидшої евакуації ніж інші. Самооцінка повинна зробити підрахунок використовуваного обладнання життєзабезпечення яке використовується в середньому за день, кількість одиниць обладнання з запасною батареєю і на скільки годин розраховані ці батареї. Належне управління ресурсами і активами має визначати резерв медичного обладнання, що не експлуатується в разі надзвичайної ситуації. Якщо резервні пристрої повністю заряджені, вони можуть бути замінені на обладнання яке не функціонує.
• Інформаційні технології в галузі охорони здоров’я. Втрата інформаційних технологій і телекомунікації знизить здатність лікарні надавати ефективну медичну допомогу. В інших випадках, надання послуг може бути взагалі перервано, тому що автоматизовані системи не можуть бути швидко замінені ручним способом. Лікарня має розглянути те, як вона буде надавати послуги по догляду за хворими без електронної медичної карти і як це вплине на її здатність надавати подальші медичні послуги.
• Телекомунікації. Основна увага приділяється ступеню резервного копіювання даних і віддаленому управлінню комп’ютерами, та основними даними. Проводиться перевірка наявності резервного апаратного і програмного забезпечення та можливості швидкого відновлення паперової або електронної інформації. Також слід звернути увагу на наявність в лікарні резервного телефонного зв’язку, який не залежить від місцевих провайдерів.
• Безпека. Додаткова безпека необхідна для того, щоб не допускати сторонніх осіб до установи під час евакуації, захистити транспортні засоби та підтримувати порядок в лікарні. Якщо лікарня буде повністю евакуйована, потрібна буде наявність охорони для захисту певних приміщень.

Розрахунок часу на евакуацію

В рамках планування евакуації, перед початком надзвичайної ситуації, група яка приймає рішення про план евакуації, повинна оцінити час, який необхідний для безпечної евакуації всіх пацієнтів.

Існує два компонента планування часу евакуації, які необхідно оцінити.

Перший – час, щоб покинути будівлю. Це час, який потрібно для переміщення пацієнтів з їхнього місцеположення в лікарні, в зону підготовки, звідки вони можуть бути доставлені в іншу лікувальну установу. У зоні підготовки може знадобитися місце для розміщення пацієнтів в ліжках або в інших транспортних засобах для невідкладного транспортування. Також слід врахувати місце для медичного обладнання та медикаментів. Без належного планування зони підготовки,можливе не ірраціональне використання площі даної зони.

Переміщення пацієнтів з їх кімнат в зону підготовки та за її межі залежить від внутрішніх чинників установи, наприклад: чи працюють ліфти, чи брали участь співробітники в навчаннях з евакуації і як швидко персонал може прибути для надання допомоги в евакуації.

Ще один фактор який слід враховувати це працездатність ліфтів. Чи може персонал який пов’язаний з евакуацією справлятися з фізичними навантаженнями: переносити пацієнтів, обладнання, медикаменти та паперову документацію вниз по сходах, а потім підніматися нагору, щоб зробити це черговий раз.

Другим компонентом евакуації є час для транспортування пацієнтів із зони підготовки до іншої лікарняної установи. Даний фактор, як правило, є зовнішніми по відношенню до лікарні. Він включає транспортні ресурси і доступність, дорожні умови і місця розташування лікарняних установ. Якщо для транспортування використовуються вертольоти, то слід з’ясувати чи є альтернативні місця посадки для них.

Підходи до оцінки. У AHRQ перераховані наступні можливі підходи до оцінки часу евакуації пацієнтів:
• Досвід інших лікарень. Хоча це і не рекомендується AHRQ, дані з інших лікарень та опубліковані звіти про наслідки можуть бути джерелом інформації для оцінки часу евакуації при певних сценаріях.
• Вправи. Результати тренувальних навчань по евакуації можуть надати інформацію про приблизний час, який потрібен для евакуації. Наприклад, в лікарні може бути розглянуто питання про те, як можна евакуювати пацієнта по сходах, якщо ліфти недоступні. Тренування може допомогти визначити розмір команди, необхідної для транспортування пацієнта з його кімнати в зону підготовки, і час який на це потрібен.
• Комп’ютерні моделі. Симуляція евакуації за допомогою цифрових технологій.
• Досвід. Включає оцінку кількості поїздок в обидва кінці, необхідних для кожного транспортного засобу який бере участь у евакуації, та середнього часу за цикл подорожі з зони підготовки до іншої установи.

Фактори які впливають на час. Який би метод не був обраний, на час евакуації може впливати наступний ряд факторів:
• Кількість пацієнтів. Кількість пацієнтів, яким потрібна буде допомога в евакуації, зачасту буде менше від загальної кількості усіх пацієнтів. Деякі пацієнти можуть бути стабільними з медичної точки зору і зможуть евакуюватися самостійно або за допомогою членів сім’ї. Інші пацієнти потребують спеціального догляду та підключення до медичного обладнання.
• Наявний персонал. Персонал буде необхідний не тільки для переміщення пацієнтів з їх кімнат в зону підготовки, а й для супроводу пацієнтів в інші лікарняні установи. В залежності від типу надзвичайної ситуації, ймовірно буде нестача персоналу, тому повинна бути зроблена оцінка персоналу, який буде задіяний в допомозі пацієнтам під час евакуації. Крім того скорочується кількість персоналу в нічні зміні та вихідні дні, що призводить до ускладнення евакуації з лікарні в дані періоди часу. Як зазначалося раніше, необхідно враховувати фізичні можливості персоналу, призначеного для евакуації пацієнтів без використання ліфтів.
• Доступні шляхи виходу з лікарні. Під час термінової евакуації, виходи з лікарні можуть бути серйозно пошкодженими та обмеженими. Сходові клітки або виходи можуть знаходитися в темряві, затіненими димом або не мати доступу через пожежу. Потрібно чітко розуміти де знаходяться всі сходи які ведуть на двір, та які сходи можуть бути використані в якості резервних, в разі недоступності інших сходів. Може бути розглянуте питання про додаткові сходи для персоналу, щоб вони не мали перетину з основною масою людей яка евакуюється.
• Вимоги до транспортування пацієнтів. Планування евакуації має включати оцінку кількості пацієнтів, яких потрібно буде транспортувати в іншу установу. Транспортні ресурси включають не тільки кількість доступних транспортних засобів, але також необхідний персонал, обладнання та витратні матеріали, необхідні для супроводу пацієнтів в інші лікарняні установи.
• Доступні транспортні ресурси. Кількість доступних транспортних засобів є визначальним фактором того, скільки часу може знадобитися для переміщення всіх пацієнтів в інші заклади. Наприклад, якщо 100 пацієнтів потребують евакуації, і є 5 доступних транспортних засобів, кожен автомобіль повинен буде здійснити 20 поїздок в обидва кінці. Надалі виникнуть проблеми логістики, такі як час у дорозі і наявність палива.
• Точки входу та виходу. Під час евакуації з лікарні, повинен бути створений прямий доступ до дороги з обладнаними пандусами. З урахуванням певних обмежень, впорядкована евакуація може зайняти до кількох днів. Крім того, погана комунікація може призвести до численних затримок транспортних засобів.
• Дорожньо-транспортні умови і місця розташування інших лікарняних установ. У разі катастрофи, яка спричиняє широкомасштабну евакуацію медичних закладів, транспортні напрямки до інших медичних установ можуть включати різноманітні географічні райони. Також уповільнюють загальну евакуацію затори на дорогах та недостатня кількість заправних станцій . Лікарні повинні розглянути можливість розміщення альтернативних посадочних майданчиків для вертольотів в інших місцях.

Як підготуватися?

Можна сподіватися, що жодній лікарні ніколи не знадобиться повністю евакуйовувати будівлю після того, як буде порушена критично важлива інфраструктура.

Як лікарня може підготуватися до такої події? Першим кроком є планування ресурсів, необхідних для транспортування критично хворого пацієнта з найвищого поверху будівлі до зони евакуації. Скільки потрібно людей, і скільки часу буде потрібно для виконання завдання.

Володіючи цими знаннями, організація охорони здоров’я може екстраполювати кількість персоналу і транспорту, необхідних для доставки пацієнта до лікарняної установи.

 


Залишити коментар


logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Підписка на новини

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕКСПЕРТНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР» (код ЄДРПОУ: 43594300) Copyright by MEDICAL CONSTRUCTOR© 2020. All rights reserved.