Роль медичного освітлення в благополуччі пацієнтів і персоналу

1.jpg

Автор – Колетт Флемінг

Штучне середовище може позитивно впливати на загальний стан фізичного та емоційного благополуччя людини. Особиво це важливо в медичних закладах.

Сучасне середовище надання медичної допомоги визнає, що фізична сутність лікарень повинна підтримувати ефективне надання медичної допомоги, але самі по собі воно є інструментом в процесі лікування, яке допомагає в оздоровлені пацієнтів за допомогою психофізіологічних ефектів.

Роль освітлення

Медичні організації і фірми, що займаються архітектурним проектуванням та будівництвом (AEC), провели науково-обґрунтовані дослідження дизайну і визначили, що фізичне середовище впливає також на персонал, лікарів і відвідувачів.

Зросло розуміння впливу світла на біологію людини і усвідомлення важливості світла для створення приємного неінституціонального середовища. Разом з цим з’явилося бажання, щоб системи освітлення лікарень забезпечували гнучкість у виробництві та управлінні. Зосередивши увагу на здоров’ї як пацієнтів, так і персоналу, керівники галузі AEC і медичних установ шукають ретельно сконфігуроване освітлення, яке врівноважує як зорові, так і циркадні потреби та сприяє кращим результатам лікування.

Медичне освітлення повинно відповідати багатьом критеріям форми і функції. Воно повинно бути симбіотичним із загальним дизайном, з використанням передових технологій, які забезпечують кілька варіантів точного розподілу шарів світла, необхідних в середовищі охорони здоров’я. Світло також повинно сприяти циркадному заохочуванню і створенню комфортного середовища без відблисків. Дане середовище створює оптичне пом’якшення, зменшує навантаження на очі, знижує їх стомлюваність та сприяє уважності, чим допомагає персоналу в роботі та одночасно покращує загальне самопочуття пацієнтів. Ще одна вимога – простота обслуговування.

Далекоглядні виробники освітлювальних виробів завдяки передовим технологіям і глибокому розумінню різноманітних потреб пацієнтів і персоналу вирішують це складне завдання. Вони створюють більш досконалі продукти і конструкції освітлення для охорони здоров’я.

В закладі, яке працює цілодобово і без вихідних, створюються суперечливі потреби в освітленні, особливо під час нічної зміни, тому що персонал повинен працювати і бути на поготові, поки пацієнти відпочивають. Щоб вирішити цю проблему, необхідні різні стратегії освітлення в приміщеннях для пацієнтів і персоналу.

Підтримка здоров’я персоналу

Є два способи, якими світло може підтримувати здоров’я персоналу щодо циркадних ритмів: нормований вплив денного світла в денні години і обмеження чи контрольований вплив світла вночі. Шляхом імітації природного освітлення, що підтримує циркадні ритми людини, освітлювальні прилади можна запрограмувати на тонку зміну колірної температури і рівня освітленості протягом дня, щоб поліпшити результати лікування пацієнтів і самопочуття персоналу.

Крім управління циркадними ритмами, освітлення відіграє важливу роль в скороченні кількості помилок в роботі персоналу. Ґрунтуючись на дослідженнях, в яких освітлення в медичних установах вважається одним з кращих екологічних рішень для запобігання помилок, новаторські підходи і технології освітлення повинні бути важливим чинником під час нового будівництва або ремонту. 

Кількість світла безпосередньо пов’язано з виконанням завдання, причому найкраща продуктивність корелює з більш високими і кращими рівнями освітлення.   Дослідження «Вплив світла на результати в медичних установах», проведене для Центру дизайну охорони здоров’я, робить висновок про важливість правильного освітлення. Є переконливі докази того, що правильне освітлення допомагає персоналу в лікарнях виконувати візуальні завдання, а погані умови освітлення можуть призвести до помилок.

Форма відповідає функції

Архітектурне освітлення служить для покращення архітектури, не тільки як аксесуар, але і для створення цілісного просторового сприйняття. Однак в медичних установах необхідно враховувати додаткові чинники – ефективність догляду за хворими і благополуччя пацієнтів.

Протягом багатьох років медичне освітлення надавало тільки два види – функціональний, але інституційний вид, або надзвичайно декоративні форми і елементи. Далекоглядні виробники і прогресивні дизайнери прийшли до висновку, що тут не потрібно йти на компроміс.

Щоб просунути галузь вперед, дуже важливо розуміти перспективи архітекторів і дизайнерів, які хочуть, щоб світильники з гладким, низькопрофільним стилем поліпшили дизайн медичного освітлення, а також забезпечували комфортне освітлення без відблисків, яке підтримує візуальні завдання персоналу і покращує загальне самопочуття пацієнтів.

Але є ще одне важливе міркування про медичне освітлення – технічне обслуговування. Для боротьби з інфекціями, пов’язаними з наданням медичної допомоги (HAI), світильники повинні відповідати протоколам очищення в лікарнях і відповідати найсуворішим вимогам інфекційного контролю.

Підвищена безпека, скорочення витрат на обслуговування

Лікарні постійно шукають способи знизити ризик трагічних смертей і зараження соматичним захворюванням. Одне з рішень – герметичні світильники, які витримують жорсткі процедури очищення, а також скорочують час і витрати на технічне обслуговування.

Забруднюючі речовини в негерметичних освітлювальних приладах можуть переміщатися через систему опалення, вентиляції та кондиціонування повітря. Однак установка світильників в герметичних корпусах запобігає перенесення патогенних мікроорганізмів, що допомагає знизити ризик зараження. Клас захисту від проникнення забезпечує герметичність світильників від забруднень, а рейтинг NSF2 гарантує можливість очищення.

Керівники медичних установ усвідомлюють про час і зусилля, які потрібні для обслуговування стельових світильників по всій лікарні. Щоб витягнути з палати пацієнта стельові світильники, повернути їх до відділу обслуговування для ремонту, потрібні дві людини і ліфт. Проте, коли потрібний ремонт світильника із легкого алюмінієвого сплаву без застібок, роботу можна швидко виконати в палаті пацієнта. Це знижує витрати і продовжує термін служби освітлювальної системи.

Життєво важлива роль

Задоволення пріоритетів архітектурного проектування, виконання безлічі вимог до функцій і продуктивності, а також увага до міркувань, які напряму пов’язані з лікарнею, – ось проблеми, які має вирішувати медичне освітлення.

Якщо медичні світильники тільки доповнюють архітектуру без урахування людського фактора, то вони не беруть до уваги життєво важливу роль. Проте, функціональні світильники, які протягом десятиліть були стандартом в лікарнях, ігнорують важливість архітектурної форми і дизайну світильників у сприянні про одужання пацієнтів і благополуччя персоналу.

Визнання того, що більше не потрібно йти на компроміс між формою і функціями, призведе до значного прогресу в області медичного освітлення.


Залишити коментар


logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Підписка на новини

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЕКСПЕРТНО-АНАЛІТИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДИЧНИЙ КОНСТРУКТОР» (код ЄДРПОУ: 43594300) Copyright by MEDICAL CONSTRUCTOR© 2020. All rights reserved.