Еволюція дизайну в онкологічних закладах

HFM_May_Design_30_700x468.jpg

Ключі до планування платформного і трансдисциплінарного онкологічного закладу

Автор – Анджела Мацці

Зображення надано – GBBN Architects

Онкологічні заклади варіюються від вузькоспеціалізованих до мультидисциплінарних і трансдисциплінарних моделей. Тип закладів змінюється в міру того, як розширюється спектр надання допомоги, що включає діагностичні обстеження, лікування симптомів, паліативну допомогу та ступінь виживання.

Управління цією еволюцією вимагає більшого, ніж просто спільне розміщення сервісів для пацієнтів. Такі послуги, як невідкладна допомога, медична візуалізація, лабораторії, генетика, харчування і психічне здоров’я, приєднуються до звичайних програмних елементів клінік, інфузійної терапії та радіаційної онкології. Допоміжні компоненти, такі як аптека, соціальні та фінансові послуги, беруть на себе розширену і децентралізовану роль, приділяючи пріоритетну увагу зручному доступу та розширенню прав і можливостей для пацієнтів. 

Крім того, необхідно забезпечити гнучкість внутрішнього простору, щоб врахувати розвиток протоколів лікування (включаючи телемедицину). Оскільки Центр з контролю і профілактики захворювань прогнозує, що число випадків раку зросте на 20% протягом наступного десятиліття, в значній мірі через старіння населення. Тому прийшов час по-іншому подумати про те, як онкологічні заклади можуть підвищувати спектр надання допомоги від профілактики та лікування до послуг служб по виживанню.

Яку б модель надання допомоги не вибрала організація охорони здоров’я, комплексні послуги будуть потребувати платформу для їх розміщення. У цьому огляді показано, як будівля може підтримувати трансдисциплінарну модель і задіяти інші медичні служби, такі як пластика, паліативне лікування, пульмонологія, ендокринологія, кардіологія, неврологія, психіатрія, ревматологія та інфекційні відділення. Однак концепція «платформи» може використовуватися і для інших медичних моделей.

Медичний догляд на базі платформи 

Програма по лікуванню раку на базі платформи включає в себе трансдисциплінарну модель, а також комплексну допомогу пацієнтам. Розуміння того, чим це відрізняється від спільного розміщення медичних послуг в амбулаторних умовах, вимагає розуміння часткового переходу від багатопрофільної до трансдисциплінарної допомоги. Онкологічне багатопрофільне лікування зазвичай включає онколога, онколога-радіолога і хірурга. Проте ця модель не об’єднує інші лікарські спеціальності, крім онкології, які є важливою частиною догляду за пацієнтом в цілому. Комплексна допомога передбачає перехід до трансдисциплінарної моделі. Проблема полягає в тому, наскільки добре лікарня зможе усунути роз’єднаність між спеціалістами і створити цілісне інтерактивне середовище. Операції та стратегії надання медичної допомоги відіграють у цьому ключову роль, але і певну роль також відіграє сама будівля.

Універсальні клінічні модулі в медичному центрі Томаса охоплюють різні онкологічні спеціальності і підтримують трансдисциплінарну роботу з кардіоонкологією, пульмонологією, ревматологічною ендокринологією і гастроентерологією, які мають доступ до інфузійного відділення, радіаційної онкології, медичної візуалізації і лабораторії.

 

Платформний комплекс включає в себе універсальний клінічний модуль з компонентами діагностики і лікування, це – інфузійне відділення, лабораторія, медична візуалізація, променева онкологія, аптека, допоміжні послуги і по можливості невідкладна допомога. Ці компоненти підтримують роботу всіх дисциплін, що використовують платформу. Ця модель також максимально використовує існуючий простір. Планування інших дисциплін в просторі, коли онкологічні служби не задіяні, дозволяє системам лікарень підвищити коефіцієнт їх використання. Взаємодія між відділеннями може бути запланована на міждисциплінарні дні, коли наприклад, графік ревматолога може містити відвідування модуля, де розміщується відділення онкології, для трансдисциплінарного візиту з конкретним пацієнтом.

Основним компонентом догляду на основі платформи є універсальний план клініки з однаковими елементами, орієнтованими на пацієнта і функціями спільної роботи. Ці модулі можуть взаємозаміно використовуватися в різних відділеннях, що дає можливість перенаправлення до фахівців інших спеціальностей в онкологічному закладі. Платформа дозволяє будь-якому типу клініки працювати в рамках всього модуля або його певної частини. Модуль може складатися з 12 кабінетів, які можна легко розділити, та центральної клінічної робочої зони. Сюди входять клінічні бригади, оскільки вони працюють спільно і індивідуально, в той же час розміщується допоміжний персонал або лікарі інших спеціальностей. Також в цей модуль входить приміщення для нарад, щоб дозволити клінічній бригаді розглянути всі випадки за день і розробити стратегію по догляду і лікуванню. Кімнати для консультацій дозволяють записатися на клінічні дослідження, консультації з фармацевтом або проводити зустрічі з соціальними працівниками.

Трансдисциплінарне налаштування

Дослідження, проведене компанією GBBN Architects показує, що одне з найбільших розчарувань, з якими стикається персонал, пов’язане з клінічним робочим простором. Команди лікарів часто повинні співпрацювати в стресовому робочому середовищі. Клінічні спостереження підтверджують це: більшість лікарів шукають один одного, щоб скоординувати спільні дії та методи лікування. Загалом виходить, що різні фахівці і служби підтримки ізольовані один від одного, замість того, щоб розміщувати їх разом з іншими клініцистами. 

Підвищена потреба у співпраці в міждисциплінарних умовах наголошує на необхідності засобів зв’язку та робочого простору. Це дозволяє виконувати медичному персоналу різні завдання замість лікарів. Відмінною рисою цього параметру є його гнучкість – замість того, щоб персонал працював у призначеному місці, вони пересуваються до зон у межах робочої області, які підтримують їх поточне завдання. 

Дизайнери повинні приділяти особливу увагу спільному розміщенню персоналу, централізації робочого простору в оглядових кабінетах і кількості виконуваної командної міждисциплінарної та самостійної роботи. Це інформує про типи і кількість наданих робочих місць і дозволяє всім лікарям використовувати простори,  які найбільш підходять для їх поточного завдання, незалежно від того, чи орієнтовані вони на індивідуальну або групову роботу. Для реалізації цього потрібно створити організаційну культуру, яка буде нейтралізувати потребу відчувати територіальне відношення до простору.

Допоміжний робочий простір також включає відновлюючий компонент. Онкологія – це особливо напружена сфера послуг. Пацієнтів часто відвідують протягом тривалого періоду часу і лікарі вимушені кожен раз їх супроводжувати. Звичайний прийом пацієнта може швидко перейти до екстрених інфузійних вливань або навіть госпіталізації. У цій складній атмосфері догляду персонал легко виснажується і страждає вигоранням. 

Місця для відпочинку дозволяють персоналу зібратися і відпочити після важкої хвилини. Вони можуть бути у вигляді окремих кімнат або відкритих просторів. Важливим є те, щоб вони знаходилися безпосередньо в лікарні. Загальну зону нетворкінгу для персоналу можна створити за допомогою кімнат для відпочинку, які пропонують місце для релаксації, відкритого простору і оздоровчих програм, наприклад заняття йогою.

Доступ і досвід

Простір організації охорони здоров’я задає певний тон її медичній програмі. За даними дослідницької організації «Advisory Board», досвід пацієнтів є найбільшою відмінністю серед різних онкологічних програм. У міру зростання ринкової конкуренції, лікування пацієнтів в доброзичливому і приємному середовищі знижує стрес, поліпшує взаємодію з медичним персоналом і збільшує ймовірність продовження програми по виживанню після лікування. Є кілька стратегій, які покращують враження пацієнтів, а також допомагають поліпшити результати лікування. До них належать такі:

Проходячи через сади і спостерігаючи природну палітру каменю і теракоти в медичному центрі Томаса, пацієнти відчувають інстинктивний біофільний зв’язок із навколишнім середовищем.
Фото Брэда Файнкнопфа

 

Зручність і бездоганний досвід. Пацієнти, особливо з супутніми захворюваннями, цінують ці характеристики. Можливість призначити мультидисциплінарний прийом дає пацієнтові можливість побачити кілька фахівців в одній кімнаті для огляду протягом тривалого періоду лікування. 

Пацієнт впевнений, що ці фахівці взаємодіють один з одним в режимі реального часу, коли кожен з них проводить певні обстеження. Це гарантує, що рекомендований план лікування буде комплексним, з точки зору різних спеціалістів. Це допоможе уникнути затримок у часі і зменшить кількість помилок при плані лікування. 

Можливість записуватися на всі прийоми – навіть до фахівців за межами відділення онкології, в одній і тій же знайомій обстановці, також збільшує ймовірність того, що пацієнт буде дотримуватися всіх норм і правил лікування. Якщо буде визначено, що необхідні інші види діагностики, їх часто можна пройти відразу після прийому у лікаря, що знову ж таки скорочує затримки в наданні допомоги. 

Деякі стратегії для досягнення цього включають планування інфузійного крісла та послуги консьєржа за участю координаторів пацієнтів, які можуть складати графік і вирішувати медичні питання та проблеми. Оскільки пацієнти з онкологічними захворюваннями потребують більшого, ніж можуть надати клінічні ресурси, допомога на базі платформи враховує допоміжні послуги та робить їх багаточисленними для пацієнтів, надаючи пацієнтам безліч ресурсів, щоб забезпечити їм необхідну підтримку.

Первинне дослідження клінічного робочого простору компанією GBBN Architects показує, що центральне робоче ядро в кожній клініці максимізує видимість і доступність персоналу для пацієнтів і один одного.

 

Зручності, які мають сенс. Більшість архітекторів систем охорони здоров’я та керівників сервісних служб запаморочливо уявляють собі добре обладнаний ресурсний центр для пацієнтів з брошурами, комп’ютерними робочими станціями, зонами відпочинку, перукарнею та навчальними кабінетами. Насправді багато цих досить великих зон залишаються невикористаними. Пацієнти та їхні близькі вважають за краще використовувати свої власні портативні пристрої. Вони не хочуть сидіти в імпровізованій бібліотеці або купувати обмежений вибір протезів або перук, коли в їх розпорядженні є інтернет для пошуку цих предметів. 

Замість цього неклінічні простори слід розглядати як сполучний елемент для клінічної платформи. Для кожного елемента, який планує дизайнер, він повинен задатися питанням: «Що ще це може бути?» – наявність декількох функцій в просторі забезпечує гнучкість для пропозиції більш широкого спектру програм, включаючи участь в програмі виживання. Кафетерій – відмінний спосіб для близької людини провести час з пацієнтом, насолоджуючись при цьому чашкою кави. Цей самий простір можна використовувати для навчальних занять з пацієнтами та включити навчальну кухню для вивчення змін в їхній дієті. Спеціальну каплицю часто неможливо знайти і коли хтось все-таки заходить туди, то це тільки для того, щоб знайти там когось ще. 

З іншого боку, тихий куточок з окремими просторами, частково відкритими у вестибюль, забезпечує місце заспокоєння та відпочинку і його також можна використовувати для занять медитацією. Те ж саме і з залами очікування. Хоча вигідно мати кілька сидячих місць біля входу в клініку, такі місця слід розглядати як частковий сполучний елемент, а не як модуль клініки. Відкриття цих просторів для іншої частини будівлі може спонукати пацієнтів або близьких досліджувати об’єкт, підвищити їхній досвід, допомагаючи їм відкрити для себе і скористатися деякими іншими зручностями. 

Надання послуг пацієнтам. Крім очевидних речей, таких як спільне розміщення послуг, догляд на основі платформи підвищує роль консультаційної кімнати. Консультаційні кімнати є одними з найбільш незрозумілих і погано використовуваних приміщень в амбулаторній допомозі. Фактично, вони зазвичай перетворюються в оглядові кімнати або чийсь кабінет. 

Трансдисциплінарна стратегія вимагатиме повного використання можливостей для консультацій. Зазвичай лікарі тримають пацієнтів в оглядовій кімнаті протягом усього їхнього часу перебування. Лікарня повинна ввести в дію правильну послідовність переміщення пацієнтів з оглядового кабінету в зону, яка є більш сприятливою для навчання або зустрічей, використовуючи стратегію кабінету для консультацій. 

Дизайнерам слід розглядати функцію консультування як три різних типи простору. Перший – це місце надання медичної допомоги – зона консультацій в оглядовому кабінеті або інфузійному відділенні, де можна швидко зустрітися з представниками допоміжних служб, такими як фармацевти, або обговорити план лікування після обстеження. Далі зона з суміжними лікувальними приміщення – це великі кімнати, які можуть вмістити до восьми чоловік і використовуються для більш довгих неклінічних зустрічей, таких як зустрічі з медсестрою або записи на участь в клінічних випробуваннях. Останні це – кімнати для консультацій головного рівня. Вони можуть відрізнятися за розміром, але повинні враховувати розміщення для всієї родини. Ці кімнати зручні з точки зору відвідування та допоміжних служб. Вони не передбачають прямого візиту в лікарню.

Зони в межах оглядового або інфузійного кабінету (ліворуч) дозволяють проводити бесіди щодо догляду таким чином, щоб пацієнт відчував себе захищено, у той час як зона прилегла до лікувальних модулів (в центрі) забезпечує вільний простір для неклінічних випадків, а консультаційні групи (праворуч) – для великої кількості людей.

 

Невідкладна медична допомога при онкології – ще один компонент платформи, який слід враховувати. Дизайнери повинні думати про це, як про модифіковану точку доступу в медичну систему, яка забезпечить підвищену гнучкість та безпеку для пацієнтів. Це важливий спосіб ефективно допомогти пацієнтам справитися з симптомами замість того, щоб піддавати їх цілій низці діагностичних і інфекційних ризиків, якщо вони самостійно звертаються до загального відділення невідкладної допомоги. 

У платформу також повинен бути вбудований надійний інтерфейс телемедицини, щоб забезпечити більш широке використання для хіміотерапії порожнини рота і догляду на дому. Менша кількість пацієнтів може звертатися до лікарні самостійно. Збільшення обсягу пацієнтів в програмі повинно бути забезпечено за рахунок віддаленої допомоги, яка буде фіксувати життєво важливі функцій за допомогою віддаленого моніторингу. 

Догляд на основі платформи

Еволюція онкології залежить від операційних зрушень, а також від переосмислення дизайну приміщень для клініки, зручностей та персоналу. До лікування буде залучено більше лікарів і знадобиться більше контактних пунктів персоналу для надання медичних послуг. 

Цю акумуляцію слід розглядати з точки зору радикальних змін процесу і культури. Все, що створює додаткові труднощі для пацієнтів потрібно переусвідомлювати. Цілісна допомога важлива як ніколи, а комплексні послуги повинні бути безперервними та інтегрованими одна з одною на протязі всього періоду лікування. 

Догляд на базі платформи пропонує інфраструктуру для реалізації цієї еволюції, включаючи міждисциплінарну допомогу. Будівельні блоки платформи включають універсальні клінічні модулі, діагностичні та лікувальні послуги, невідкладну допомогу, телемедицину, а також ряд консультаційних приміщень і зручностей, які забезпечують перепочинок і задовольняють доклінічні потреби пацієнтів, сімей та персоналу. 

Гнучкість та адаптація платформи – одна з характерних рис цієї швидкозростаючої і постійно мінливої лінії послуг.


Залишити коментар


logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Адреса

Вул. Ф.Пушиної 8а, оф. 111 Київ, Україна 03115

MEDICAL CONSTRUCTOR © 2020. All rights reserved.