Дизайн інтер’єру для онкології

Kaiser_Kraemer_Image_09.jpg

Орієнтований на пацієнта підхід до вибору матеріалів та оздоблення.

Автор – Гіна Ітані

Лікування раку, яке колись було стандартизовано і зосереджено на лікуванні хвороби, стало індивідуалізованим і сфокусованим на зцілення пацієнта.

Оскільки компенсація витрат все більше залежить від якості і обслуговування пацієнтів, тому догляд, який орієнтований на пацієнта, буде зростати ще більше. Задоволеність пацієнтів веде до збільшення обсягу послуг, що призводить до збільшення доходів.

Штучне середовище стало важливою частиною процесу одужання, а проектування приміщень, в яких потреби пацієнта понад усе, стало стандартом.

Інтер’єр в загальних та лікувальних приміщеннях повинен відповідати потребам онкологічних хворих та осіб, які надають їм медичну допомогу.

ЗАГАЛЬНІ ЗОНИ

Загальні зони онкологічного центру, відносяться до найрізноманітніших типів людей, отже, вони повинні поєднувати в собі ряд спільних інтересів. 

Основні вестибюлі. Вестибюлі – це відображення рівня медичної допомоги, яку надає лікарня. Через велику кількість відвідувачів, у вестибюлі, на сходинки встановлюють спеціальні накладки для зменшення шуму. Міцні і безпечні матеріали для підлоги та чітка навігація, можуть сприяти загальному задоволенню пацієнтів та відвідувачів.

Розташування стійки реєстрації поруч зі входом гарантує, що пацієнтам не доведеться далеко ходити. Стійка адміністратора часто використовується для спостереження за парадним і чорним входами, тому дизайнери інтер’єру повинні враховувати питання безпеки. Комора для зберігання інвалідних колясок також повинна бути поруч зі стійкою реєстрації. Для того, щоб інвалідні коляски не скупчували в холі і вони не створювали зайвого нагромадження в просторі.

Вишукані твори мистецтва, які надають позитивний вплив на стан пацієнта, стали основним продуктом в вестибюлях онкологічних центрів. Однак живі рослини можуть становити небезпеку для імунної системи пацієнтів.

При плануванні стіни для розпізнавання донорів, дизайнери повинні враховувати майбутнє зростання кількості донорів, вибираючи відповідний простір на стіні, практичність її оновлення та додавання нових імен до існуючих вивісок.

Фреска в натуральну величину в онкологічному центрі AIS, інтегрована зі стіною для розпізнавання донорів

Коридори. Пересуваючись довгими коридорами, пацієнти стикаються з проблемою втомлення. Коли відстань коридору не можна зменшити, дизайнери візуально роблять коридор більш коротким, використовуючи малюнки на підлозі, правильне оздоблення стін і дизайн стелі. Це може психологічно позитивно впливати на пацієнта. Слід враховувати вигнуті стіни, тому що коридори здаються коротшими, якщо у них немає видимого кінця.

Вигнуті коридори використовуються в онкологічному центрі AIS в Бейкерсвілді, штат Каліфорнія. Це надає пацієнтам відчуття більш спокійного та усамітненого простору.

Зали очікування. Різноманітна конфігурація меблів надає пацієнтам переваги щодо соціалізації: групове розташування фурнітури пропонує соціальну взаємодію, тоді як лінійне розташування запобігає почуттю незручності, пов’язаному з прямим зоровим контактом з іншими пацієнтами.

Зала очікування в медичному центрі Quest в Бейкерсвілді, штат Каліфорнія, надає зручні крісла з різноманітними варіантами розташування. Також тут використовується оздоблення, яке можна легко дезінфікувати

Підбір крісел в залу очікування може потребувати індивідуального налаштування по жорсткості та амортизації сидіння. Під час курсу лікування раку пацієнти сильно втрачають у вазі і сидіння на твердих подушках може бути болісним для пацієнта. Однак, досить м’яке сидіння може обмежити їх здатність вставати з крісла.

Підлоги з килимовим покриттям зручні і привабливі, але можуть виникнути ускладнення для їх обслуговування та переміщення по них інвалідних колясок. Ковролін слід використовувати тільки в зоні відпочинку, а в коридорах – тверде покриття. Що стосується кольору, то люди відчувають себе в більшій безпеці на підлогах темних відтінків.

Розетки для зарядки телефонів і портативних пристроїв мають розташовуватися на висоті стільця або повинні бути інтегровані в меблі. Сімейні зони або вітальні часто проектують поруч із залами очікування, з зручними м’якими кріслами і оздобленням. Ці зони також можуть включати в себе кухню.

ПРОСТОРИ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ

У лікувальних приміщеннях онкологічного центру необхідно підтримувати комфортне середовище, при цьому особлива увага повинна приділятися клінічним питанням, таким як профілактика інфекцій. Основні простори включають:

Зони для інфузійних вливань. При плануванні цих зон слід передбачати приватні, напівприватні або відкриті простори. Інфузійні зони бажано розташовувати навколо вікон, щоб пацієнти отримали максимальне освітлення природним світлом і мали види на навколишнє середовище. Найкраща видимість за пацієнтами з поста медсестри тоді, коли зони для інфузій згруповані по колу навколо поста. У цьому випадку стеля може бути спроектована так, щоб пропускати через себе природне світло в приміщення.

Перегородки та ширми дозволяють забезпечити напівприватні або приватні простори в зоні інфузійних вливань

Зони повинні бути обладнані достатньою кількістю електричних розеток на рівні плечей, місцем для зберігання особистих речей, кріслом для гостей, телевізором або підлокітником для портативних пристроїв. Вибір крісла для пацієнтів повинен ґрунтуватися на комфорті, практичності і бюджеті. Деякі крісла пропонують такі опції, як підігрів і масаж.

Пацієнти часто ходять в туалет під час хіміотерапії і для пацієнтів виникає небезпека спіткнутися, коли вони проштовхують стійки для внутрішньовенних вливань через поріг дверного отвору. Використання такого же підлогового покриття в туалетних кімнатах, як і в зоні інфузійних вливань, позбавляє потреби використання порогів. З естетичної точки зору візерунок і колір можуть бути різними для кожного приміщення.

Для запобігання розповсюдженню інфекцій, поруч з кожною зоною розміщують раковини для миття рук і диспенсери з антибактеріальним засобом.

Приміщення лінійного прискорювача. Приміщення лінійного прискорювача психологічно важко сприймаються пацієнтами. Незважаючи на те, що важко приховати гучність роботи лінійного прискорювача, ключем до зниження занепокоєння пацієнтів є відволікання від нього очей. Світлові технології краще відволікають, ніж перманентне мистецтво, тому що вони надають кілька варіантів вибору в залежності від статі і віку пацієнта. Все медичне приладдя слід зберігати в шафах з закритими дверцятами.

Освітлення і музика, які можна налаштовувати під кожного пацієнта, використовуються для того, щоб заспокоїти знервованих пацієнтів

Проектувальники повинні враховувати довгострокове використання простору для цього приміщення. Враховуючи вимоги до бетонного і свинцевого захисту, стіни приміщення не можливо буде легко демонтувати.

Консультаційні кімнати. Консультаційні кімнати надають пацієнтам і лікарям можливість приватно поговорити про діагнози і методи лікування. Розстановка стільців навколо столу з твердою підлогою і люмінесцентними лампами може нагадувати кімнату для допитів. Замість цього, пацієнти відчувають себе комфортно сидячи на дивані з килимовим покриттям та м’яким освітленням. Оснащення цих кімнат включає комп’ютер, настінний монітор і телефон.

В консультаційних кімнатах використовуються м’які меблі і оздоблення в теплих тонах. Це все створює теплу, домашню атмосферу

Оглядові кімнати. При проектуванні оглядового кабінету, важливо зберегти почуття гідності пацієнтів. Звукоізоляція стін запобігає підслуховуванню конфіденційної інформації. Розміщення дверей і напрямок повороту, а також розміщення столу для огляду повинні гарантувати, що пацієнт не буде піддаватися впливу, коли медпрацівник входить в кімнату і виходить з неї. Додавання медичної ширми для усамітнення може бути простим рішенням для існуючого простору.

Пацієнтам потрібно відволікати увагу, поки вони чекають своїх лікарів в оглядових кабінетах. Оздоблення в теплих тонах, імітація текстури дерева, стільниці без безладу і настінні твори мистецтва можуть мати величезне значення для психологічного стану пацієнтів.

Роздягальні. Кабінети для переодягання необхідно розташовувати поблизу приміщень для опромінення та приміщень медичної візуалізації. Великі за площею кімнати, дозволяють пацієнтам отримувати допомогу від членів сім’ї.

Теплі колірні рішення і м’яке освітлення створюють більш комфортне перебування пацієнта в лікарняному середовищі. Не рекомендується використовувати дзеркала  в приміщеннях, де перебувають пацієнти, які хворі раком, оскільки їх шкіра стає блідою, а волосся може випадати.

ПОСЛУГИ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ

Зони обслуговування пацієнтів є одними з найбільш унікальних аспектів в дизайні онкологічних закладів. Деякі з основних просторів включають в себе:

Бібліотека. Хоча бібліотеки використовуються рідко, вони як і раніше включаються в програми планування нових онкологічних центрів і можуть бути більш помітними при правильному підході. Різноманітні варіанти крісел, включаючи групове розташування, невеликий стіл для переговорів і окремі робочі місця, можуть задовольнити потреби самих різних користувачів. Полиці для книг та роздаткового матеріалу повинні бути мінімальними.  Стійку чергового розташовують біля входу в приміщення. Бібліотеки часто розташовують за межами вестибюля. Це місце також може використовуватися в якості альтернативного місця для зустрічей невеликих груп людей та проведення деяких масових заходів.

Бібліотека в онкологічному закладі оснащена комп’ютерними станціями, груповими стільцями зі столом та кріслами, щоб задовольнити потреби всіх пацієнтів

Роздрібні аптеки. Роздрібні аптеки дуже зручні для пацієнтів і персоналу. Пацієнтам, лікарі не завжди виписують рецепти, а наявність роздрібної аптеки на території гарантує дотримання режиму лікування. Ліки від онкологічних захворювань досить складні в застосуванні і в аптеках повинні бути приватні консультаційні пункти, щоб пацієнти могли дізнатися, як їх безпечно використовувати. Необхідно також передбачити зали для очікування.

Магазин протезів. В онкологічних закладах все більше набувають популярності магазини протезів. Пацієнти з більшою ймовірністю будуть приміряти протези, коли є окрема примірочна з великою роздягальнею, оздобленням в теплих тонах і зручними сидіннями.

Виставочні стенди бажано проектувати так, щоб забезпечувати гнучкість при демонстрації різних продуктів. Пацієнти досить чутливі до світла, тому слід уникати прямих джерел світла, таких як трекові світильники, якщо тільки висота і кут не встановлені належним чином.

Оздоровчі кімнати. Оздоровчі програми, а також збори груп підтримки і навчання зазвичай проводяться в одному приміщенні, часто званому гнучкою кімнатою. Гнучка кімната може мати килимове або дерев’яне покриття, проектор для навчальних занять, звукову систему для музики під час занять йогою і вбудовану стільницю з шафами і раковиною. Для зустрічей груп людей, в приміщення встановлюється розкладні столи зі стільцями, що також дозволяє змінювати варіації їх розташування. В приміщенні необхідно передбачити місце для зберігання меблів та реквізиту для йоги. Ідеальне місце для гнучкої кімнати – за межами лікувального саду лікарні, тому що це посилює загальний цілісний характер йоги, дозволяє розслабитися під час відвідування груп підтримки і розширює фізичний простір, включаючи сад для більш масштабних заходів.

ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ПЕРСОНАЛУ

Приміщення для персоналу онкологічного центру повинні відображати ефективність і безпеку в дизайні їх інтер’єру. Деякі з основних приміщень для персоналу та їх деталі включають в себе:

Пост медичної сестри. Розташування поста медсестер має дозволяти медсестрам бачити пацієнтів в їхньому полі зору, та забезпечувати конфіденційність, щоб пацієнти не могли підслуховувати розмови між персоналом. Облаштування місця для інвалідної коляски полегшує взаємодію пацієнта з персоналом, а планування додаткових площ забезпечить гнучкість приміщення на майбутнє розширення.

Аптеки та лабораторії. При плануванні і проектуванні лабораторій слід враховувати потік і майбутнє зростання. Нове обладнання і технології часто замінюють існуюче і вимагають інших просторових і енергетичних потреб.

Точно так же ефективність, стерильність і безпека є основоположними для аптек в онкологічних закладах. Клінічна зона повинна бути  розташована поруч із зоною інфузійних вливань, а операційна зона повинна бути поруч із зоною прийому. У клінічній зоні хіміотерапевтичний препарат готується в приміщенні для внутрішньовенних ін’єкцій і відправляється пацієнтові в зону інфузії. Фармацевт-онколог повинен мати місце в зоні інфузії на посту медсестер, щоб контролювати та інформувати пацієнтів про їх лікуванні.

Приміщення для внутрішньовенних ін’єкцій повинно пройти спеціальний процес очищення, тому оздоблення в цьому приміщенні повинно бути безшовним і непористим. Дверні та віконні одвірки, освітлювальні прилади і дверцята шаф обирають з низьким профілем, щоб кімнату можна було легко мити.

Вікна в кімнатах бажано розташовувати так, щоб пацієнту їх було добре видно. Запобігання помилок і безпека медичних препаратів досягаються за рахунок зберігання небезпечних і безпечних продуктів в спеціально відведених місцях або приміщеннях.

Офіси. Місце розташування офісів має забезпечувати усамітнення для персоналу, заохочувати співпрацю між персоналом і також розташовуватися близько до лікувальних зон пацієнтів. При розміщенні приватних офісів деякі заклади охорони здоров’я використовують концепцію групування їх усіх в одній області. Проте, розташування їх по всьому закладу забезпечує утримання керівництва і лікарів поруч з пацієнтами. Онкологи-радіологи співпрацюють з радіаційною дозиметрією, тому має сенс розміщувати їх в одній зоні.

Кімнати для відпочинку персоналу. Хоча ергономіка і хороше освітлення є важливими факторами дизайну для персоналу, не можна ігнорувати задоволення їх емоційних і психологічних потреб. У них повинен бути доступ до зон і кабінетів відпочинку, які знаходяться подалі від клінічних зон і зон пацієнтів. Дизайн полягає в здатності створювати багатофункціональні простори для відпочинку, прийому їжі, спілкуванню або перегляду телевізора в одній відкритій кімнаті. Комфорт і доступ до природного освітлення необхідні персоналу для повноцінного відновлення сил. Дошки оголошень з повідомленнями, які пов’язаними з роботою, слід замінити творами мистецтва.

ПІДХІД ОРІЄНТОВАНИЙ НА ПАЦІЄНТА

Дизайн закладів лікування при онкологічних захворюваннях визнає важливість і зручність програм підтримки для пацієнтів. Під час своїх візитів пацієнти не тільки отримують лікування, але й відвідують заняття йогою та беруть участь у групах підтримки.

Нові послуги з лікування раку включають програми реабілітації тих, що вижили, які підготують їх до повернення до нормального життя. Деякі заклади додають психолога, який працює повний робочий день, для задоволення емоційних потреб пацієнтів.

З додатковими зручностями, фізичний розмір закладу також повинен збільшитися. Але незалежно від фізичного розміру, добре спроектований онкологічний заклад повинен давати кожному пацієнтові відчуття, що ця установа була розроблена спеціально для нього або для неї.

ЗАГАЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ ДИЗАЙНУ

Крім конкретних областей, існують загальні правила оформлення інтер’єру, які можуть застосовуватися у всьому онкологічному центрі.

Наприклад, кольори і освітлення можуть допомогти змінити сприйняття простору, змінити емоційний стан пацієнта і підвищити продуктивність праці персоналу. Як правило, люди відчувають себе більш захищеними в приміщеннях, оформлених в теплих тонах. Більш холодні кольори створюють відчуття більш відкритого простору і рекомендуються в приміщеннях з обмеженим доступом природного світла або в невеликих приміщеннях з низькими стелями.

Нейтральні кольори заспокоюють, але можуть посилити почуття нудьги. Коли використовуються нейтральні кольори, слід використовувати акцентні кольори з більш високою насиченістю, щоб викликати елемент несподіванки. При виборі кольору оздоблювальних матеріалів можна використовувати нейтральні кольори для дверей, щоб вони протрималися довгий час, в той час як покриття підлоги і стін необхідно замінювати більш частіше.

Дизайнери також повинні вибрати правильну температуру світла, щоб доповнити колірну схему – холодні кольори посилюються за рахунок холодного світла, а теплі кольори посилюються за рахунок більш теплих колірних температур. Рівень освітленості повинен бути високим в робочих зонах і більш низьким у вітальнях і інших кімнатах для відпочинку. Пацієнти котрі хворі на рак чутливі до світла, тому в місцях перебування пацієнтів рекомендується використовувати непрямі джерела світла з датчиком регулювання.

При виборі творів мистецтва для онкологічних закладів, дизайнери повинні враховувати інтерпретацію предмета з точки зору пацієнта. Мистецтво, що зображує природу, зазвичай вважається безпечним, але природа з опалим листям, темними приглушеними кольорами або негативними температурами може мати негативні наслідки.

Цифрове мистецтво – це взаємозамінне рішення, яке надає безліч варіантів для пацієнтів, котрі часто відвідують заклад. Цифрове мистецтво також може бути інтегровано в дизайн стелі приміщень медичної візуалізації або в настінні дисплеї в зонах інфузійних вливань та зонах очікування.

Стельові панелі в приміщенні медичної візуалізації знижують почуття занепокоєння та клаустрофобії у пацієнтів

Нарешті, успішні системи навігації об’єднують кілька методів комунікації, які визнають різноманітність когнітивних здібностей людей.

У медичних закладах часто відбуваються зміни, які вимагають регулярного оновлення вивісок. Передбачення змін шляхом вибору вивісок, які можна відносно легко замінити, гарантує, що не буде поєднання незбіжних позначків.

У вивісок повинні використовуватися висококонтрастні кольори між графікою і фоном, а також типи і розміри шрифтів, які легко читаються. Слід підтримувати узгодженість в рамках спільної торговельної марки організації, але знаки повинні бути якомога простішими.


Залишити коментар


logo_MC_dark

___________________________________

Аналіз, експертиза, консалтинг, проектування, будівництво, оснащення та реконцепція медичних закладів у приватному та державному сегменті, відповідно до українських та міжнародних стандартів.

Адреса

Вул. Ф.Пушиної 8а, оф. 111 Київ, Україна 03115

MEDICAL CONSTRUCTOR © 2020. All rights reserved.